- test :
Chociaż historia stylu loftowego sięga połowy XX wieku, w Europie zyskał on największą popularność w ostatnich latach. Lofty tworzone są obecnie nie tylko w postindustrialnych przestrzeniach jak dawniej, ale też w nowoczesnych mieszkaniach, domach i biurach. Czym wyróżnia się loftowy styl? Jakich kolorów, materiałów, mebli i dodatków użyć do aranżacji loftowego wnętrza? Sprawdź.
Styl loftowy – co to jest?
Pierwsze lofty powstawały w Stanach Zjednoczonych. Tam, w postindustrialnych przestrzeniach opuszczonych hal fabrycznych, zamieszkiwali ci, których nie było stać na wynajem czy kupno własnej nieruchomości. Dzięki artystom, którzy stanowi przeważającą grupę mieszkańców loftów, taki styl mieszkania stał się modny. Obecnie w stylu loftowym urządza się nowo budowane domy czy nowoczesne mieszkania. Chociaż trudno w takim przypadku mówić o klasycznym lofcie, z pewnością pasuje tu określenie „styl loftowy”. Co to jest?
Styl loftowy – charakterystyka
Klasyczne lofty w dawnych fabrykach wyróżniały się bardzo wysokimi sufitami, wielkoformatowymi oknami ze stalowymi ramami, betonowymi posadzkami, nieotynkowanymi ścianami z cegły, słupami konstrukcyjnymi i schodami ze stali, a także brakiem ścian działowych. Ile z tych elementów dostrzec można we współczesnym stylu loftowym? Naprawdę wiele! Jeśli chodzi zatem o styl loftowy, charakterystyka to m.in. wykorzystanie materiałów wykończeniowych o brutalistycznym charakterze czy mebli o odpowiednim wzornictwie. Wnętrza współczesnych loftów są przestronne, jasne i nieco surowe.
Mieszkanie w stylu loftowym – jak wykończyć?
Wystrój loftowy wnętrza opiera się w głównej mierze na odpowiednio dobranych materiałach wykończeniowych. Jak zatem wykończyć mieszkanie w stylu loftowym? Na podłodze sprawdzi się najlepiej modny beton polerowany lub posadzka epoksydowa. Wolisz „cieplejsze” podłogi? Postaw na wieloformatowe płyty gresowe lub drewno – koniecznie postarzane. Na ścianach sprawdzą się: beton architektoniczny, cegła, a także standardowe tynki pomalowane w konkretnej palecie barw (patrz niżej). Jeśli budynek dopiero jest projektowany, możesz zastanowić się nad wprowadzeniem elementów konstrukcyjnych ze stali, np. belek stropowych lub słupów, okien w ciemnym kolorze ze szprosami czy schodów spawanych ze stali.
Wystrój loftowy – jakie meble wybrać?
Wnętrza loftowe można wyposażyć albo w meble nawiązujące do historii tego stylu, albo zupełnie odmienne i nowoczesne, które będą kontrastować z aranżacją pomieszczenia. W pierwszym przypadku dobrym wyborem będą nadal modne meble wykonane ze stali malowanej proszkowo na czarno, antracytowo czy szaro, oraz drewna naturalnego. W drugim przypadku do loftowych wnętrz możesz wprowadzić meble minimalistyczne, np. o futurystycznej bryle i białym kolorze czy też – dla urozmaicenia – modele antyczne lub vintage. W strefie wypoczynkowej sprawdzą się proste meble w formie kanapy w przyjemnych w dotyku tapicerkach, np. z welwetu.
Wnętrza loftowe – jakie kolory ścian?
Loftowy styl ma swoje ulubione kolory. Są to przede wszystkim biel, czerń i szarość – w różnych odcieniach. Stanowią one bazę kolorystyczną i tło dla innych barw – zwłaszcza jeśli wybierze się je jako dominujące barwy ścian, posadzek czy sufitów. Przez dodatki i meble możesz wprowadzić do wnętrza loftowego mocniejsze kolory, np. niebieski, zielony czy żółty. Przez ceglane ściany loft nieodłącznie kojarzy się też z pomarańczowym, ale w stonowanym, nienasyconym wydaniu terakotowym. Pamiętaj, że loft z reguły jest wnętrzem monochromatycznym, upstrzonym kolorowymi plamami.
Loftowy styl – najlepsze dodatki
Styl loftowy lubi dekoracje ścian – ich wielkie powierzchnie najlepiej ozdobić więc dużymi plakatami lub obrazami. W lofcie nie powinno zabraknąć zegara, który będzie wyglądem pasował do aranżacji. Może to być model wykonany ze stali, betonu czy postarzanego drewna. W kuchni czy łazience loftowej sprawdzą się elementy dekoracyjne malowane na czarno, czy szaro. W salonie kosze metalowe na koce i poduszki, lampy wiszące i stojące z metalu i szkła, a także osłonki na donice imitujące beton.