Jak urządzić małe mieszkanie – o czym należy pamiętać?

Urządzanie małego mieszkania może stanowić duże wyzwanie. Trzeba je bowiem zaaranżować tak, aby optycznie powiększyć przestrzeń, jednocześnie wydzielając wszystkie niezbędne strefy. Jak zrobić to właściwie? Można skorzystać z naszych wskazówek.

 

Wiele osób zastanawia się, jak urządzić małe mieszkanie, aby jednocześnie było funkcjonalne, wygodne i ładne. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Wystarczy stosować się do zasad, które przyświecają projektantom i architektom wnętrz.

 

Jak urządzić małe mieszkanie – jasna kolorystyka

Niewielkie pomieszczenia najłatwiej optycznie powiększyć przez zastosowanie jasnych barw na ścianach, podłogach, a także elementach wyposażenia wnętrz czy dekoracji. Najlepszym wyborem będą modne kolory takie jak ciepła biel, jasny beż czy rozbielony brąz, niebieski, zielony lub żółty. Sprawiają one, że małe mieszkanie wydaje się przestronniejsze. Efekt ten można spotęgować, sięgając po posadzki w jasnych barwach, a także lustrzane powierzchnie, np. na ścianach czy frontach mebli.

Małe mieszkanie – jak urządzić? Oświetlenie

Masz małe mieszkanie? Jak urządzić je, aby wydawało się większe? Kluczem jest właściwe oświetlenie. Minęły czasy, gdy w jednym pomieszczeniu wisiała wyłącznie lampa sufitowa. Obecnie projektanci pamiętają o wielu źródłach światła na różnych poziomach pomieszczenia. Aranżacja małych wnętrz wymaga więc zaplanowania na etapie remontu, punktów świetlnych, np. przy podłodze, na ścianach, na suficie.

 

Aranżacja małych wnętrz – meble wielofunkcyjne

Urządzanie małego mieszkania w bloku wymaga zastosowania odpowiednich mebli. Jakie modele sprawdzą się na niewielkim metrażu? Lekkie, w jasnych barwach, o prostej linii i wielofunkcyjne. Stół, który może pełnić funkcję biurka, sofa zamieniana nocą w wygodne łóżko, puf będący jednocześnie schowkiem – propozycje jest naprawdę wiele. Jakie jeszcze meble polubią małe mieszkania? Aranżacje wnętrz projektantów wykazują, że dobrym wyborem jest zabudowa od podłogi po sufit.

Małe mieszkania – aranżacje wnętrz oszczędne w dekoracje

Im mniej, tym lepiej – ta zasada sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy zadaniem jest urządzanie małego mieszkania w bloku. Wnętrze, które ma pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy jego mieszkańców, a także meble, powinno rozważnie korzystać z dekoracji. Nie trzeba z nich rezygnować, ale z pewnością ograniczyć ich liczbę.

Urządzanie małego mieszkania w bloku – strefy

Chociaż wydaje się to karkołomnym zadaniem, urządzanie małego mieszkania w bloku należy rozpocząć od zaprojektowania stref. Z planem będzie Ci łatwiej wybrać konkretne meble i ustawić je w dogodnych miejscach. W salonie z jadalnią niezbędne są strefy – wypoczynkowa, jadalna, a czasami uzupełnianie są one przez strefę gotowania (aneks kuchenny) czy biurową.

Małe mieszkanie – aranżacja wnętrza, w którym panuje porządek

Masz małe mieszkanie? Aranżacja wnętrza powinna skupić się także na wyborze mebli i akcesoriów do przechowywania, które pozwolą Ci utrzymać we wnętrzu porządek. Nadmiar rzeczy przechowywanych na tzw. widoku może potęgować wrażenie bałaganu i chaosu, optycznie zmniejszając wnętrze.