Jak urządzić mieszkanie w stylu kolonialnym?

Styl kolonialny to bardzo charakterystyczny sposób aranżacji, który najczęściej wykorzystuje się w gabinetach, szczególnie tych o bardzo reprezentacyjnym charakterze – na przykład w kancelariach prawnych. Jednakże coraz częściej sięgają po niego miłośnicy wysokiej jakości wnętrz, w których kładzie się ogromny nacisk na detale, gdyż jest to styl, który naprawdę robi wrażenie i warto go zastosować w swoim salonie, czy nawet sypialni. Jak urządzić mieszkanie w stylu kolonialnym?

 

Czym wyróżnia się wnętrze kolonialne?

Tym, co odgrywa najważniejszą rolę w mieszkaniu kolonialnym, są oczywiście meble. Jest to rodzaj aranżacji, który przywodzi na myśl dawne mieszkania bogatych kolonizatorów. Jest w nich mnóstwo nawiązań do orientalizmu. W XIX wieku, w okresie, gdy Wielka Brytania i inne kraje zaczęły osiedlać swoje kolonie, potrzebne były meble produkowane na miejscu, w krajach kolonizowanych. To dlatego meble w stylu kolonialnym są tak unikatowe. Wykonane z wysokiej jakości drewna, na przykład mahoniu, z orientalnymi zdobieniami na frontach, z wykorzystaniem wikliny czy ratanu, a także bawełny oraz skóry, z których tworzono liczne kanapy i fotele. Dominują tu ciepłe, stonowane kolory oraz naturalne surowce – głównie drewno. Przeważają brązy, zarówno w meblach do przechowywania, jak i wykonanych ze skóry kanapach i fotelach.

 

Jakie podłogi i ściany w mieszkaniu kolonialnym?

Jeśli chcesz, aby Twoje mieszkanie miało orientalną duszę, do wykończenia podłogi wykorzystaj klasyczne drewniane parkiety lub duże kafle w orientalne wzory. Na ścianach zastosuj jednolite kolory – beże, szarości, granat, butelkową lub oliwkową zieleń, ale również zgaszony odcień czerwieni lub śnieżną biel, która nieco złagodzi ciemny, poważny klimat wnętrza. Barwne, wzorzyste podłogi oraz ciemne meble muszą być przeciwwagą dla ścian, dlatego te powinny pozostawać jak najbardziej jednolite. Można również postawić na boazerię na ścianach.

 

Jakie meble do wnętrza kolonialnego?

Wnętrze kolonialne najlepiej urządzić z wykorzystaniem antyków – autentycznych mebli z okresu kolonialnego, importowanych z zagranicy. Nie da się jednak ukryć, że należą one do szczególnie drogich i trudnodostępnych. Dlatego można z powodzeniem wykorzystać rozmaite imitacje mebli kolonialnych, wykonanych z mniej kosztownych materiałów, a równie interesujących w odbiorze. Meble powinny mieć ciemny kolor – idealnie sprawdza się tu mahoń, orzech, wenge, heban czy wiśnia. Jeśli chodzi o kanapy, fotele czy łóżka, doskonale pasować będą w takim mieszkaniu skórzane obicia w ciemnych kolorach. Można także postawić na kanapy z tapicerką w jaśniejszym kolorze, wykonaną z lnu czy bawełny, szczególnie w zestawieniu z kolorowymi, orientalnymi poduszkami. Aby niewielkim kosztem uzyskać efekt kolonialny, można też na starej kanapie położyć tkaną, masywną narzutę w wyraziste wzory. W sypialni urządzonej na styl kolonialny można postawić klasyczną skrzynię posagową – to idealny wybór, gdy masz łóżko bez pojemnika na pościel i potrzebujesz odpowiedniego miejsca do jej przechowywania.

 

Czy warto urządzić wnętrze w stylu kolonialnym?

Klasyczny styl kolonialny najlepiej pasuje do wnętrz urządzonych w dużych, przestronnych domach. Wynika to głównie z tego, że mieszkanie w stylu kolonialnym musi być urządzone przy pomocy tradycyjnych mebli, które nie są zbyt praktyczne, jeśli chodzi o funkcjonalność – bywają szerokie, ciężkie, trudne do wstawienia, otwierane przy pomocy klasycznych drzwi skrzydłowych. W przeciwieństwie do lekkich szaf z drzwiami przesuwnymi, meblościanek czy rozkładanych sof, meble w stylu kolonialnym nie należą do takich, z których pomocą można urządzić ciasny salon w mieszkaniu w bloku. Mimo wszystko warto się pokusić o wnętrze w stylu kolonialnym – to klasyk, który będzie wiecznie modny, pomimo upływu lat i zmiany panujących trendów. Wysokiej jakości meble zapewnią kolejne kilkanaście czy kilkadziesiąt lat efektownego wyglądu, a same w sobie są zwykle bardzo wygodne, przestronne i niezwykle odporne na intensywne użytkowanie.