Styl boho w aranżacji wnętrz

Wnętrze w stylu boho to nadal jeden z najpopularniejszych wyborów aranżacyjnych. To idealna mieszanka z pozoru niepasujących do siebie elementów. Dzięki której mieszkanie lub dom może nabrać nowego, bardziej energetycznego i radosnego charakteru. Czym odznacza się aranżacja wnętrz w styl boho i jak prezentować będą się wnętrza w tym fasonie? Jakie meble, dodatki i kolory wybrać? Podpowiadamy.

 

Nazwa stylu boho wywodzi się od francuskiego określenia la bohème, oznaczającego bohemę artystyczną. To właśnie artystyczna cyganeria Paryża w XIX wieku rozpoczęła trend urządzania wnętrz na przekór obowiązującym wtedy normom mieszczańskim. Ubodzy twórcy, głównie malarze, aranżowali tanie w wynajmie lokale z pomocą używanych mebli i tanich dekoracji etnicznych. Czy współczesny styl boho bazuje na podobnych elementach? Czerpie z tradycji, ale też ewoluował. Pojawiają się w nim egzotyczne wzory, wnętrza boho są obecnie jaśniejsze i bardziej przestronne niż dawne pracownie artystyczne.

 

Styl boho we wnętrzach – najważniejsze cechy

Gdyby trzeba było podsumować styl boho we wnętrzach w kilku słowach bądź określeniach, powstałaby taka lista: neutralne kolory tła, żywe barwy dodatków, etniczne wzory, rattan, wiklina i trawa morska, a także żywe rośliny, hamaki, huśtawki i makramy. Oczywiście to tylko najbardziej charakterystyczne elementy w aranżacjach w stylu boho. O tym, jakie konkretnie meble i dodatki wybrać oraz jak opracować optymalną kolorystykę do wnętrz boho, piszemy niżej.

Boho wnętrza – jakie meble wybrać?

W aranżacjach boho wnętrza wyposażone są z reguły przede wszystkim w meble wykonane z naturalnych surowców. Najczęstszym wyborem są modele z jasnego drewna naturalnego lub rattanu. Meble rattanowe, tak popularne kilka dekad temu, obecnie znowu zyskują na popularności. Podczas urządzania salonu czy sypialni boho warto zachować jednak umiar przy wprowadzaniu do wnętrza mebli rattanowych. Dlaczego? Mają one zazwyczaj nietuzinkowy kształt i ciekawy splot, a przez to są nieco przytłaczające.

Wnętrze boho – najlepsze dodatki

Same meble o etnicznym charakterze to za mało, aby stworzyć aranżację boho. Całości dopełnić mogą jedynie dodatki o etnicznym charakterze. Do neutralnego wnętrza z drewnianymi czy rattanowymi meblami warto dodać kolorowy dywan z energetycznym wzorem, ciekawe poszewki na poduszki i narzuty pochodzące np. z Afryki lub Bliskiego czy Dalekiego Wschodu. W dekoracjach powinny przeważać elementy wykonane z naturalnych surowców – wełny, gliny, drewna, mosiądzu, muszli, masy perłowej itp. We wnętrzach boho można pozwolić sobie na łamanie zasad, dlatego często pojawiają się w nich hamaki i huśtawki brazylijskie.

Boho styl – wnętrza okraszone kolorem

Jakie barwy wybrać do stylu boho? Baza, a więc całe pomieszczenie najlepiej utrzymywać w neutralnych barwach. Obecnie modne są ciepłe odcienie bieli, jasne beże i rozbielone brązy. Taka kolorystyka pasuje idealnie do niemal każdej barwy. To dobry wybór, jeśli chce się wprowadzić do pomieszczenia kolorowe dodatki. Osoby, które preferują barwne ściany, mogą zdecydować się na jasne, nienasycone odcienie zieleni czy żółtego.