Czy rustykalne wnętrza mogą być nowoczesne?

  • test :

Współczesne trendy w architekturze wnętrz cieszą się dużym uznaniem, ale nie brak osób, którym tęskno do aranżacji z duszą, utrzymanej w dawnych klimatach. Czasami powodem bywa nostalgia za dzieciństwem, a czasem chęć stworzenia enklawy. Niezależnie od przyczyny przybywa ludzi, którzy mają nowoczesne mieszkania w Jaworznie, ale z elementami stylu rustykalnego. Niekiedy proporcje w aranżacji przeważają na korzyść tego drugiego. Przeplatając oba trendy, uzyskujemy przytulny klimat, a jednocześnie dom nie ma staroświeckiego wystroju.

Styl rustykalny wnętrza– czyli jaki?

Na początek zastanówmy się, czym dokładnie charakteryzuje się ów trend w Jaworznie. Przyjrzyjmy się głównym zasadom, a także motywom, strukturom oraz kolorom spotykanym w mieszkaniach urządzonych zgodnie z jego regułami. W dużym skrócie można powiedzieć, że styl rustykalny wnętrza opiera się na licznych nawiązaniach do przyrody oraz wiejskiej atmosfery. W pomieszczeniach zaaranżowanych w ten sposób będą się dobrze czuć wielbiciele roślin oraz stonowanych barw. Architekt wnętrz Jaworzno podczas planowania projektowanie wnętrz zadbają o to, aby w salonie, sypialni czy domowym gabinecie nie zabrakło naturalnych materiałów oraz drewnianych mebli.

Miłośnicy idei „slow life”, którzy lubią podążać własnymi ścieżkami, a nie śledzić najnowsze trendy, coraz chętniej wybierają rustykalne wnętrza. Wyciszają się w otoczeniu zieleni roślin oraz kolorów takich jak beże, biel czy wszelkie odcienie brązu. W takich mieszkania w Jaworznie mogą też pojawić się inne barwy, ale zawsze będą to subtelne tony. Nie spotkamy intensywnych czerwieni, mocnych fioletów czy wysyconego różu. To nie ten styl. Tak samo nie powinniśmy się spodziewać kontrastowych połączeń, które może i są intrygujące, ale nie pozwalają oczom odpocząć. „Rustic” oznacza sielskość, wiejskość, spokój oraz harmonię.

Jak wygląda nowoczesne mieszkanie w stylu rustykalnym?

Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy salon, kuchnia bądź sypialnia urządzone zgodnie z tym nurtem mogą być nowoczesne. Takie aranżacje nawiązują do dawnych czasów; już od progu zapraszają, aby zasiąść przy kubku parującej herbaty i się zrelaksować. Pasują do głośnej aglomeracji czy raczej znajdziemy je w domach na wsi? Projektowanie wnętrz Jaworzno w stylu rustykalnym jak najbardziej odnajdzie się w dużym mieście. Co więcej, amatorów tego trendu przybywa, przy czym wielu z nich stawia na połączenie starego z nowym. Wybiera z obu kierunków to, co najlepsze, aby wykreować idealny wystrój.

Osoby zainteresowane zaaranżowaniem wnętrza w stylu rustykalnym powinny zwrócić uwagę na naturalne materiały typu wiklina, drewno, cegła oraz kamień. Jeśli chodzi o tkaniny (zasłony, dywany, narzuty na łóżko itp.), sprawdzi się bawełna, len, a także wełna. Jeżeli natomiast chcemy dobrać dodatki, warto rozejrzeć się za ceramiką czy dekoracjami z miedzi albo żelaza. Z kolei lepiej zrezygnować z chromowanego metalu albo akcentów ze szkła. Nie będą tworzyć z pozostałymi ozdobami spójnej całości.

Nowoczesne projektowanie wnętrz Jaworzno w stylu rustykalnym

Jak przy wielu innych tematach, tak i tutaj olbrzymie znaczenie ma harmonia. Rozsądnym rozwiązaniem będzie postawienie na mniejszą ilość dodatków, kolorów czy wyposażenia. Dotyczy to nie tylko pomieszczeń o małym metrażu. Łatwo uzyskać wrażenie przeładowania oraz chaosu, kiedy wprowadzi się do projektowania wnętrz w Jaworznie zbyt wiele elementów. Architekt wnętrz Jaworzno pomoże dostosować projektowanie wnętrz do Twoich potrzeb. Nowoczesne mieszkanie będzie prezentowało się pięknie, jeśli znajdzie się w nim tylko kilka motywów typowych dla tego nurtu. Przykładowo, przy czarnej kanapie może pojawić się stolik kawowy w postaci drewnianej skrzyni, a tuż obok mebla może stanąć rustykalna lampa. Narzuta może mieć kwiatowy albo folkowy wzór lub być prosta, gładka, z czystego lnu. Ściany wystarczy pomalować na ciepły odcień bieli, jasny brąz albo beż, a otrzymamy niesamowicie przytulne wnętrze.

Jak widać, łatwo połączyć nowoczesność oraz trend kojarzący się z domem na wsi i sielską atmosferą. Powstanie aranżacja pełna świeżości, nawiązująca do wiejskiej stylistyki, ale bez wrażenia przebywania w chatce ukochanej babci. Wystrój będzie współczesny, ale urozmaicony akcentami, które przełamią surowy klimat wnętrza, spotykany czasami w modnych mieszkaniach.

Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów na naszym blogu.