Jak łączyć kolory w aranżacji wnętrz?

  • test :

Kolorystyka mieszkania może mieć bardzo duży wpływ nie tylko na to, jak będzie ono postrzegane, ale również na to, jak będą się w nim czuli domownicy. Jak łączyć kolory w domu, aby uzyskać efekt świeżości, ale i pozytywny wpływ barw na nasz nastrój?

Jakie kolory dominują w najmodniejszych wnętrzach?

Przede wszystkim, musisz pamiętać jedno – w Twoim domu musisz czuć się komfortowo i w zgodzie z własnymi preferencjami. Nie podążaj więc ślepo za trendami, bo urządzisz mieszkanie, które po roku lub dwóch stanie się znów niemodne, a nic z tego nie będziesz mieć. Lubisz subtelny róż i złoto? Aktualnie są to jedne z modniejszych barw, jednak należy liczyć się z tym, że niedługo się to zdezaktualizuje. Mimo to, jeśli urządzisz tak swoją sypialnię, po kilku latach wciąż będzie Ci się w niej cudownie spało. Nowoczesne aranżacje wnętrz zakładają dwa kolory bazowe i jeden, maksymalnie dwa w roli delikatnych akcentów. Większa liczba kolorów jest wskazana tylko wówczas, gdy ma to uzasadnienie stylistyczne – na przykład urządzasz wnętrze w stylu marokańskim, hiszpańskim lub indyjskim, których wizytówką jest zatrzęsienie intensywnych barw. Modne dziś są biele, szarości, ale również beże i czerń, w połączeniu z granatem, butelkową zielenią, łososiowym, głębokim fioletem, musztardowym żółtym czy pudrowym różem. Drobne dodatki w postaci złota, srebra czy naturalnej barwy drzewa podkreślają różnice między bazowymi odcieniami.

Jak łączyć kolory w mieszkaniu o małym metrażu?

W dużych domach można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej, zarówno gdy chodzi o kolorystykę, jak i umeblowanie. W tych mniejszych nie powinno się używać zbyt dużej ilości ciemnych kolorów – czerni, grafitu, antracytu, ciemnego brązu, fioletu, granatu czy butelkowej zieleni. Wskazane są one oczywiście jako dodatki, jednak w roli bazy lepiej sprawdzą się jasne barwy, optycznie powiększające wnętrze. Ciemne podłogi i białe lub bardzo rozjaśnione ściany sprawiają, że pomieszczenie może wydać się wyższe, i zdecydowanie warto o ten efekt zabiegać. Z reguły łączy się barwy podobne z podobnymi, a zatem ciepłe jasne z ciepłymi ciemnymi, a chłodne jasne z chłodnymi ciemnymi. Na przykład – kojarzący się z letnimi miesiącami cytrynowy kolor jednej ściany z czekoladowym brązem, a lodowy błękit ze studzącym i kojącym zmysły morskim odcieniem granatu. Ciekawie prezentują się również kontrasty – na przykład jasny odcień brzoskwiniowego różu z ciemną szarością. W takich przypadkach należy jednak pamiętać, aby wyraziste, a nawet jaskrawe barwy nie dominowały we wnętrzu, a były studzone przez te stonowane.

Jakie proporcje kolorystyczne zachować?

Nie da się ukryć, że biorąc się za łączenie kolorów w mieszkaniu, trzeba rozważnie dobierać proporcje barw bazowych i dodatkowych. Oprócz ścian, podłóg, mebli, dywanów i zasłon weź też pod uwagę inne elementy, które mogą kolorystycznie wpłynąć na odbiór stylu Twojego wnętrza – na przykład poduszki na kanapy, narzuty na łóżko, czy choćby książki w biblioteczce lub doniczki licznych kwiatów. Możesz dopasować kolorystykę remontowanego pokoju do przedmiotów, które już posiadasz, lub wziąć pod uwagę ten detal, jeśli dopiero zaczynasz się urządzać i planujesz ich kupno. Nowoczesny wystrój wnętrz wymaga precyzji w doborze dodatków i proporcji. Jeśli marzą Ci się żywe, energetyczne akcenty w postaci czerwonych ścian, niech stanowią one zaledwie 1/3 całej kolorystyki wnętrza, a pozostałe 2/3 zostaną wypełnione przez barwy o stonowanym, choć również ciepłym charakterze – na przykład brązy, beże, kremy czy delikatne żółcie. Chodzi o to, aby nie przytłoczyć samego siebie zbyt krzykliwymi barwami, które z czasem mogą okazać się męczące.

Jak dobrać kolor do pomieszczenia?

Tu warto wziąć pod uwagę koloroterapię. W pomieszczeniach służących do pracy i skupienia przydadzą się barwy uspokajające, wpływające na koncentrację, czyli zielenie. W tych skłaniających do wypoczynku niech będą to jasne, chłodne kolory, a w tych służących kreatywnemu spędzaniu czasu można zaszaleć, nawet zestawiając ze sobą pozornie gryzące się odcienie, które dają pożądany efekt poprawy nastroju. Łączenie kolorów w mieszkaniu oparte na doświadczeniach stylistów wnętrz i połączone z własnymi gustami gospodarzy z pewnością da doskonały rezultat!