- test :
Kuchnia otwarta na salon, czyli salon z niewielkim aneksem kuchennym bądź kuchnią oddzieloną od niego umownie wyspą albo stołem jadalnianym to niemałe wyzwanie dla urządzających swoje wnętrze. Czym warto się kierować, wybierając aranżację do tego pomieszczenia? Jak urządzić kuchnię połączoną z salonem, by uzyskać spójny, elegancki wygląd strefy dziennej?
Jak urządzić kuchnię połączoną z salonem?
Salon z kuchnią to obecnie najczęściej wybierane przez inwestorów rozwiązanie pozwalające cieszyć się wygodą płynącą z bliskości kuchni do miejsca wypoczynku i umożliwiające łączenie gotowania i spędzania czasu z bliskimi. Projektowanie salonu z kuchnią powinno jednak uwzględniać fakt, że kuchnia zawsze będzie wyeksponowana na widok gości, których zaprasza się do salonu. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że warto nieco zamaskować jej typowo „techniczny” charakter, na przykład wykorzystując AGD w zabudowie. Dzięki temu ciąg kuchennych szafek i sprzętów będzie wyglądał niczym meblościanka w salonie. A jakie kolory czy materiały wybrać do kuchni i salonu, aby uzyskać naprawdę robiący wrażenie efekt?
Kuchnia otwarta na salon – dwa kierunki aranżacji
Mając kuchnię otwartą na salon, należy zadbać o to, by jej wygląd był niejako przedłużeniem salonu, czyli urządzić ją w sposób naprawdę elegancki i nowoczesny, spójny z wystrojem salonu. W tym celu można obrać jeden z dwóch kierunków stylistycznych.
- Wyodrębnienie kuchni od salonu. Można to zrobić przy pomocy innej stylistyki mebli lub wyraźnie odmiennego koloru ścian i szafek, wyznaczającego granicę pomiędzy kuchnią a salonem. Warto też przy tym zwrócić uwagę na podłogi – ta w kuchni może być wykonana z płytek, a w salonie z drewna lub paneli. Chodzi przede wszystkim o to, aby zwiększyć praktyczny charakter kuchni, tworząc z niej przestrzeń odporną na częste mycie.
- Stworzenie spójnej całości. Uzyskanie efektu kuchni, która wygląda jak salon, nie jest trudne, gdyż do dyspozycji mamy wiele świetnych projektów, materiałów wykończeniowych i mebli, które to umożliwią. Aby kuchnia prezentowała się jak przedłużenie salonu, można na przykład postawić na drewniane fronty szafek kuchennych, ceglaną ścianę nad blatem, zabudowę AGD w kolorze matowego antracytu, efektowne lamele na ścianie, a także jednolity styl ścian i podłóg w całej strefie dziennej.
Dlaczego warto mieć salon z kuchnią?
Salon połączony z kuchnią wymaga niestety utrzymywania nienagannego porządku w kuchni, aby bałagan nie psuł efektu pięknego, luksusowo urządzonego pokoju dziennego. Dlatego w kuchni warto stosować materiały i meble najwyższej jakości, cechujące się dużą odpornością na uszkodzenia i częste mycie, aby zawsze prezentowały się nienagannie. Poza tym salon otwarty na kuchnię to same zalety – można jednocześnie gotować i oglądać film lub rozmawiać z gośćmi, a poza tym zawsze jest blisko, by wstać do lodówki po zimny napój lub przekąski do wieczornego maratonu filmowego! Nic więc dziwnego, że dziś większość inwestorów wybiera właśnie projekty salonów z kuchnią otwartą.