Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

  • test :

Mieszkanie w stylu japandi to propozycja dla osób ceniących harmonię i komfort we wnętrzach. W aranżacjach inspirowanych japońskim minimalizmem i skandynawską przytulnością znaleźć można elementy typowe dla obu tych stylów. Czym charakteryzuje się styl japandi? Jak wprowadzić go do mieszkania? Wyjaśniamy.

Styl japandi – czym się charakteryzuje?

Japandi łączy w sobie cechy dwóch stylów – skandynawskiego i japońskiego. Z aranżacji typowych dla krajów Północy czerpie m.in. fascynację naturalnymi materiałami. Inspiruje się też typowymi dla Półwyspu Skandynawskiego elementami dekoracyjnymi, dzięki którym przestrzeń staje się przytulniejsza. Echa jakich cech stylu typowego dla Dalekiego Wschodu kryje w sobie japandi? Z pewnością uwielbienie minimalizmu aranżacyjnego, przestronności i światła. W efekcie wnętrza japandi są zarówno ascetyczne, jak i komfortowe.

Mieszkanie w stylu japandi – najważniejsze zasady

Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi? Warto znać kilka kluczowych zasad, dzięki którym aranżowanie kuchni, łazienki czy salonu w stylu japandi stanie się łatwiejsze. Typowe dla takich aranżacji są:

– kolory neutralne, nienasycone i zaczerpnięte z natury, np. modne beże, ciepłe biele lub rozbielone odcienie zieleni czy brązu;

– niskie meble o prostej formie, wykonane z drewna lub rattanu i obite tkaninami naturalnymi, np. lnianymi czy wełnianymi;

– ograniczona liczba dekoracji na ścianach i meblach, dodatki z naturalnych surowców, np. gliny, wikliny, drewna, metalu;

– otwarta przestrzeń w mieszkaniu – zamiast ścian używa się często lekkich parawanów;

– lampy z plecionymi kloszami rattanowymi, wiklinowymi lub z trawy morskiej;

– żywe rośliny – cięte gałęzie w wazonach, ale też gatunki doniczkowe;

– odsłonięte okna bez zasłon i firan, aby wpuścić do wnętrz światło słoneczne.

Mieszkanie w stylu japandi krok po kroku

Ogólne zasady dekoracji wnętrz w stylu japandi dobrze sprawdzą się w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu. Warto jednak zastanowić się, jak ten ascetyczny styl wprowadzić do konkretnych pomieszczeń.

Styl japandi – sypialnia stworzona do relaksu

Sypialnia łącząca wpływy skandynawskie i japońskie powinna być minimalistyczna. Wystarczy wygodne, niskie łóżko o prostej formie, np. wykonane z drewna naturalnego, bez zdobień. Projektanci często sięgają też po futony, a więc japońskie materace układane na stelażu drewnianym lub podłodze. Zamiast szafy lub garderoby lepszym wyborem będzie lekki stojak na wieszaki. Dekoracje ogranicz do minimum i pamiętaj, że lepiej śpi się w uporządkowanej przestrzeni. Styl japandi i sypialnia mogą naprawdę do siebie pasować.

Modna kuchnia w stylu japandi

Jak wygląda kuchnia w stylu japandi? Najlepszym rozwiązaniem są meble bez górnych szafek – dzięki temu pomieszczenie wydaje się przestronniejsze i mniej chaotyczne. Fronty kuchenne powinny być wykonane z drewna, np. forniru czy płyty laminowanej w matowym wykończeniu . W stylu japandi nie ma mowy o przechowywaniu akcesoriów na blacie – im mniej rzeczy będzie widocznych dla oczu, tym lepiej. Jedyne elementy warte wyeksponowania powinny być estetyczne i użyteczne. Decydując się na zasłony czy obrusy, najlepiej sięgać po tkaniny lniane.

Łazienka w stylu japandi – jak urządzić?

Myśląc o łazience w stylu japandi, nie sposób nie przywołać w myślach obrazu spa, prawda? Rzeczywiście – łazienka w stylu japandi opisywana jest raczej jako salon kąpielowy. Urządzanie takiej przestrzeni wymaga użycia neutralnych, spokojnych i sprzyjających relaksowi kolorów. Warto ocieplić tę przestrzeń drewnem, np. na podłodze czy jako lamele ścienne.

Salon w stylu japandi – jak zaaranżować?

Pokój dzienny w stylu japandi można stworzyć, decydując się na jasne, neutralne barwy w całej aranżacji – od podłogi po sufit. Najważniejszym elementem wyposażenia salonu w stylu japońsko-skandynawskim jest zestaw wypoczynkowy. Niski, wygodny, obity naturalnymi tkaninami, o prostej formie będzie dawał komfort, jednocześnie nie skupiając na sobie całej uwagi. Salon w stylu japandi to idealne miejsce, aby ukryć sprzęty RTV w szafce lub za drewnianymi lamelami.