Moodboard – czym jest i w czym pomaga podczas procesu projektowania?

  • test :

Osoby, które zajmują się projektowaniem wnętrz lub szukają inspiracji do aranżacji swojego własnego mieszkania pewnie prędzej czy później spotkają się z takim pojęciem jak moodboard. To narzędzie bardzo pomocne w pracy kreatywnej, wykorzystywane dziś nie tylko w branży wnętrzarskiej, ale także np. w przypadku tworzenia stron internetowych czy organizacji ślubów. Wyjaśniamy, czym jest moodboard jak zrobić taką inspirującą tablicę i dlaczego warto z niej korzystać.

Moodboard co to jest?

Każdy, kto gromadził materiały do jakiegokolwiek kreatywnego projektu, nieświadomie miał styczność z moodboardem. To wizualne narzędzie, które komunikuje określone koncepcje i pomysły. Moodboard jest zbiorem obrazów, obiektów, tekstur, materiałów, fragmentów tekstu i innych gotowych elementów, który ma na celu wytworzenie i prezentację określonego stylu lub koncepcji. Pozwala zorientować się np. w jakiej gamie kolorystycznej będzie utrzymana planowana aranżacja wnętrza. Dodatkowo sprecyzuje elementy i emocje obejmujące jej kompozycję. Taka inspirująca tablica nastroju może być przygotowana w wersji klasycznej bądź cyfrowej, w zależności od potrzeb lub upodobań inwestora.

Dlaczego warto korzystać z moodboardów?

Moodboardy nadają strukturę wszystkim elementom zebranym podczas kreatywnych poszukiwań, znacznie ułatwiając proces projektowania. Możemy wyróżnić kilka istotnych zalet stosowania tablic nastrojów:

– pomagają wyrazić wizję projektu wnętrza i zaprezentować ją inwestorowi,

– mogą służyć jako baza do opracowania aranżacji mieszkania, strategii komunikacji itp.,

– ułatwiają zbieranie i katalogowanie pomysłów kreatywnych,

– pozwalają zweryfikować kompozycję, jej harmonię i współgranie poszczególnych elementów,

– mogą pomóc w przypadku przestojów w pracy kreatywnej.

Własny moodboard – jak zrobić tablicę nastroju?

Na początek warto zastanowić się, jaki będzie cel utworzenia moodboardu. Jeśli ma on służyć projektowaniu aranżacji wnętrza mieszkania lub domu, trzeba dowiedzieć się, na jakiej stylistyce powinny koncentrować się zbierane inspiracje i które elementy będą kluczowe dla opracowania tablicy nastroju. Czy istnieje jeden motyw przewodni? Czy mamy określoną paletę kolorów? Jakie 2-3 słowa kluczowe mogą opisać dany moodboard? Gdy będzie to już jasne, można zabrać się do gromadzenia odpowiednich grafik, zdjęć, obiektów, materiałów i innych elementów.

Moodboard może mieć dwie formy – analogową lub cyfrową. W tym pierwszym przypadku wystarczy nam nawet zwykła kartka papieru lub korkowa tablica. W drugim można posłużyć się jednym z wielu nowoczesnych narzędzi. Moodboard online bez problemu stworzymy np. w bezpłatnych aplikacjach, takich jak Canva, Figma czy Milanote. Dobrym wyborem będzie również Pinterest. W wielu z tych aplikacji można skorzystać z gotowych szablonów do tworzenia moodboardów, co bardzo ułatwia cały proces.

Po wybraniu sposobu przygotowania tablicy nastroju i narzędzia, w którym ją wykonamy, pora na najprzyjemniejszą część, czyli zbieranie materiałów. Moodboard pozwala na szybkie i proste zobrazowanie koncepcji, dzięki czemu znacznie ułatwia pracę z projektantem. Możliwość zestawienia ze sobą podłogi, płytki czy frontu meblowego pozwoli zobrazować pełen obraz koncepcji, a to da pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują. Realne próbki materiałów gromadzone w pracowni pozwolą podjąć pewną decyzję inwestorowi.

YOUR COMMENT